Każdy palacz potwierdzi, że nikotyna pomaga mu w koncentracji. Jednak mimo to wszyscy zdajemy sobie sprawę jak szkodliwe dla ludzkiego zdrowia jest palenie papierosów. Pytanie więc jak zawarta w farmaceutykach nikotyna mogłaby wpływać na osoby cierpiące na ADHD? Czy nikotyna poprawi zdolność koncentracji w ich przypadku? Czy, w przypadku potwierdzenia pozytywnego wpływu na zdolonośc koncentarcji, uda się zniwelować szkoldliwość nikotyny na układ kwronośny? Badania trwają. Będę na bieżąco Was informować o ich wynikach.
Ja nie wiem czy można to tak określić. Ona nie pomaga w koncentracji. Nikotyna w pewnym momencie staje się cegiełką - elementem życia wpasowanym w takie czy inne sytuacje. Przykładowo - wsiadasz do samochodu, odpalasz, zapinasz pasy, potem światełka i ruszasz... włączasz się w ruch, otwierasz okno i lewa ręka sama szuka zajęcia... szuka papierosa... według mnie to daje namiastkę powtarzalności, może rutyny? nawyku w każdym bądź razie...
OdpowiedzUsuńZ drugiej strony młodzież z ADHD o wiele częściej staje się nałogowymi palaczami niż ich rówieśnicy bez zespołu hiperkinetycznego. Nikotyna ogólnie pobudza cały ludzki mózg. W pewnych badaniach wykorzystanie rezonansu magnetycznego pozwoliło na obserwację bezpośredniego efektu działania podanej dożylnie nikotyny na aktywność mózgu palaczy (Stein i in., 1998). Nikotyna spowodowała ponadto wzrost aktywności neuronów niektórych partii mózgu. Inne badania wykazały ponadto, że nikotyna ma korzystny wpływ na osoby cierpiące na chorobę Alzheimera i inne formy otępienia (Nordberg, 1996). U pacjentów zażywających nikotynę zaobserwowano poprawę pamięci i zdolności koncentracji. Istnieją także dowody na to, że nikotyna ma korzystny wpływ na osoby cierpiące na schizofrenię: u wielu redukuje poczucie zmieszania i skłonności do roztargnienia (Adler i in., 1998). Wszystko więc wskazuje, że skłonność do palenia osób z ADHD/ADD to odpowiedź na "dobroczynne" działanie nikotyny.
OdpowiedzUsuń